Przyznam się, że ostatnio jestem fanem facebookowej grupy HTML5 i CSS3: pierwsze kroki. Często spotykam tam ludzi, którzy potrzebują pomocy, ale częściej spotykam „pomocników na wyrost„. To imponujące jaką ludzie niewiedzą żyją!

Jedno z moich ulubionych pytań na stackoverflow.

Nie chcę krytykować, ale…

…odpuśćcie trochę. Nie wiem, czy mam jakieś niecodzienne podejście, czy jest ono zbyt ponadczasowe, ale według mnie najważniejsza jest praca od podstaw. To tak jak z matematyką – zaczynamy od prostych działań i idziemy do coraz bardziej skomplikowanych. Chyba nikt nie zaczynał nauki matematyki od całek, prawda? To czemu chcemy komuś wciskać bootstrapa i jQuery, gdy nie znamy jeszcze HTML, CSS i JavaScript.

…ale to przyspiesza pracę

Tak, zgadza się. Niemniej jednak potem tworzą się takie kwiatki, że nikt nie umie podstawowego języka, a zna frameworki. Kwiatki, które są co raz popularniejsze. Pytania o javascript, które mogą być rozwiązane javascriptem zazwyczaj są załatwiane w sposób „lepiej użyj jQuery, bo… tak!„. W taki sposób szerzy się niewiedza, która prowadzi do

Co raz słabszej jakości stron internetowych

Pamiętajcie – wszystko kroczkami. Nie musicie robić wielkich serwisów, zacznijcie od małych. Nie każdy będzie frontendem w 2 tygodnie, bo to niemożliwe. Możliwe jest jednak to, że możesz być ekspertem jeżeli tylko chcesz. Zamiast zrobić ogromną stronę z wieloma pluginami, które ktoś Ci polecił rób taką, która może nie ma latających fajerwerek, ale za to działa wydajnie.

Nie chcę tu krytykować używania jQuery, bootstrapa i innych bibliotek

Sam ich używam – jak każdy z nas, ale na wszystko jest czas. Lepiej być ekspertem w lekkich i małych stronach niż „ekspertem” w niezoptymalizowanych, dużych serwisach.

I apeluję – nie zarażajcie zbędnymi bibliotekami ludzi na forum jeżeli o to nie proszą.